Tucker

07-09-2009 by Thomas

En af de bedste film jeg har set, ikke kun fordi den handler om en bil men fordi den handler om drømme og menneskets ukuelige opfindertrang.

Alle standardvarer er opfundet af folk som turde tænke “ud af boksen”. Intet smart er kommet fra at tænke i faste rammer og indenfor bestemte grænser. Derfor er Tucker en fantastisk film, om en mand der, selvom han muligvis tabte et slag, var opfinder og ildsjæl til benet.

Han var hot rodder med lyst til at formidle idéer og forbedringer til masserne. Desværre var verden, dengang som i dag, træg og ikke sådan at omstille til nye produkter og tiltag, så hans utallige sikkerheds- og præstationsforbedrende konstruktioner gik i “glemmebogen” et par årtier.

Har du ikke allerede set filmen, så er den et par timer værd…… det luner, jeg lover!

Varm dig med en forfilm her..

Filmen herunder viser et hot rod projekt Preston Tucker var indblandet i.

Flere af de mere kendte bilbyggere var med til at bygge “Conrad Special”, bla. Gene Winfield og Roy Scott.

Posted in Thomas' ord


(comments are closed).